Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

ENERGETYCZNI spółka z o.o.

Żukczyn

2

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jak działa fotowoltaika z pompą ciepła?

Autor: ENERGETYCZNI Sp. z o.o., publikacja: 2022-05-05

Pompa ciepła znajduje się na odcinku pomiędzy generatorami fotowoltaicznymi a zasilaniem elektrycznym, który wykorzystuje energię fotowoltaiczną, by działać jako zasilacz ciepła dla mieszkań i domów. Tę tzw. energię geotermalną możemy wykorzystać, aby mieć ciepłą wodę do umycia się i do ogrzania domu. Pozornie wygląda to prosto...

Pompy ciepła (wiele urządzeń)

Pompa ciepła i fotowoltaika – urządzenia samoobsługowe?

Bierzemy kredyt na tego typu inwestycję i dodatkowo dofinansowanie pochodzące z urzędu, następnie wybieramy firmę, która zamontuje pompę wraz z niezbędną instalacją. Problem tkwi w tym, że taka pompa wraz z instalacjami to również koszty związane z konserwacją. Dlatego zaliczanie pomp ciepła do urządzeń bezobsługowych jest mitem. Podobnie jest z fotowoltaiką.

Panele fotowoltaiczne są wykonane z krzemu i zazwyczaj montowane na dachu. Rzecz jasna, wraz z nimi montuje się także okablowanie i centralę sterującą. Gdy jest widno, panele produkują energię, z której korzystają użytkownicy w czasie rzeczywistym, ponadto część tej energii jest odsyłana do firmy energetycznej. W nocy zaś posiadacz fotowoltaiki korzysta z energii, którą to daje dostawca prądu. Czyli w tym konkretnym przypadku liczy się bilans, z którym bywa różnie, bo nie każdy miesiąc, jeśli chodzi o zużycie energii, jest taki sam.

Zbliżenie na panele fotowoltaiczne

Sprawdź:

Czy do pompy ciepła potrzebna jest fotowoltaika?

Większość osób doskonale wie, że fotowoltaika nie jest niezbędnym dodatkiem do pompy ciepła. Jeśli łączy się te opcje, to eksploatacja typowego domu rodzinnego wychodzi taniej, mimo że dodatkowy montaż paneli fotowoltaicznych (i to nawet z dofinansowaniem) trudno zaliczyć do tanich – w niektórych przypadkach tego typu inwestycja zwraca się nawet po blisko dekadzie, dlatego niewiele osób chce mieć opcję taką jak fotowoltaika z pompą ciepła.

W tym przypadku płacenie niższych rachunków zacznie się tuż po zamontowaniu, ale ten realny zwrot inwestycji w formie oszczędności to czas ok. 15 lub 20 lat w przypadku sporych domów.

Jak podłączyć pompę ciepła do fotowoltaiki?

Sęk w tym, że pompa ciepła nie musi być podłączona do fotowoltaiki, bo pompa ciepła z fotowoltaiką nie musi współpracować na podobnej zasadzie jak skrzynia biegów z silnikiem samochodu – tego typu systemy mogą być w pełni niezależne od siebie.

Może być też i tak, że do jakiegoś stopnia się uzupełniają, a konkretniej – w ciągu dnia panele fotowoltaiczne mogą zasilać kocioł elektryczny po to, by zagrzać wodę do kąpieli. Tego typu połączenie w celu obniżenia rachunków może przybrać wiele form, np. jakaś część z nich jest polecana przez firmy montujące jako standard lub jako połączenie optymalne, ale inne opcje mogą być jedynie wyborem inwestora, który chce, by fotowoltaika i pompa ciepła były dopasowane do jego potrzeb.

Ile kosztuje fotowoltaika z pompą ciepła?

Montaż paneli fotowoltaicznych to obecnie fotowoltaika wraz z kosztami montażu, a montaż jest usługą opodatkowaną i opodatkowane jest też dostarczenie paneli fotowoltaicznych pod dom. Podatek jest też w samej cenie paneli.

Pompy ciepła to też dokładnie ten sam przypadek, jeśli chodzi o opodatkowanie, a ono nie jest stałe, czyli z roku na rok ulega pewnym zmianom i – co równie istotne – opodatkowanie pracy także się zmienia, a praca to w tym przypadku montaż paneli fotowoltaicznych i montaż pompy ciepła. Dlatego zamontowanie takich systemów kosztowało mniej w roku 2018, a znacznie więcej kosztuje w roku 2022.

Kluczowe znaczenie ma też i to, że panele fotowoltaiczne różnią się od siebie klasą i ceną. Podobnie jest z pompami ciepła. Jednym słowem pewne opcje są tanie, ale też ich żywotność pozostawia wiele do życzenia. Dlatego warto zagadnienia te zgłębiać przez jakiś czas na blogach tematycznych po to, by dokonać optymalnego wyboru.

Zobacz też: Jak obliczyć koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 606 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o pompach ciepła